Калініна-Симончук Ю. С. - Експертиза цінності рукописної та книжкової спадщини в законодавстві України: сучасний стан та перспективи розвитку (2019)

  АРХІВ (Всі випуски) /     Зміст випуска (2019, Вип. 24)Ukrainian English

Калініна-Симончук Ю. С.

Експертиза цінності рукописної та книжкової спадщини в законодавстві України: сучасний стан та перспективи розвитку

Рубрика: Розділ 4. Дослідження в галузі спеціальних історичних дисциплін

Анотація: Мета роботи полягає в аналітичному огляді норм українського законодавства стосовно рукописної та книжкової спадщини, її наукової експертизи та експертизи цінності, а також обґрунтуванні пропозицій щодо їхнього вдосконалення. Методологія дослідження базується на системному структурнофункціональному аналізі законодавчих актів, що стосуються рукописної та книжкової спадщини, її наукової експертизи та експертизи цінності. Зазначений підхід дозволяє проаналізувати сучасний стан українського законодавчого поля відносно відбиття в ньому визначень культурної спадщини, рукописної та книжкової спадщини, пам’яток, культурних цінностей національного культурного надбання, національного бібліотечного фонду, наукової експертизи та експертизи цінності рукописної та книжкової спадщини. Наукова новизна. У дослідженні вперше розглядається експертиза цінності рукописної та книжкової спадщини як окреме визначення в законодавстві; також уперше акцентується увага на відсутності в нормативно-правових актах понять культурної спадщини фондів бібліотек та національного бібліотечного фонду України. Висновки. Через недосконалість законодавства України досі не створено єдиного реєстру історико-культурної спадщини − зведеної бази даних культурних цінностей, до функцій якої мали б відноситися державна реєстрація, централізований облік та охорона пам’яток на загальнонаціональному рівні. Також відсутня чітка нормативно-правова основа щодо виокремлення, експертизи цінності та реєстрації рукописної та книжкової спадщини. Отож на порядок денний постає питання оновлення законодавчої бази щодо визначення поняття, складу і змісту національного бібліотечного фонду як культурного надбання та унікальної спадщини, оновлення термінологічної бази, встановлення чітких дефініцій цих понять, а також нормативно-правового забезпечення збереження рукописної та книжкової спадщини й організації вільного доступу до неї.

Ключові слова: культурна спадщина; рукописна та книжкова спадщина; національне культурне надбання; наукова експертиза; експертиза цінності рукописної та книжкової спадщини.



Цитованість авторів публікації:

Бібліографічний опис для цитування:
Калініна-Симончук Ю. С. Експертиза цінності рукописної та книжкової спадщини в законодавстві України: сучасний стан та перспективи розвитку / Ю. С. Калініна-Симончук // Рукописна та книжкова спадщина України. - 2019. - Вип. 24. - С. 268-280. doi: https://doi.org/10.15407/rksu.24.268


Бібліографія:

  1. Конституція України: Закон від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80/print
  2. Україна в міжнародно-правових відносинах. Кн. 2. Правова охорона культурних цінностей / відп. ред.: Ю. С. Шемшученко, В. І. Акуленко. Київ : Юрінком Інтер, 1997. 864 с.
  3. Методичні рекомендації для Державної реєстрації книжкових пам’яток України. Кириличні рукописні книги та стародруки. Принципи реєстраційного опису / укл. Л. А. Дубровіна та ін. Київ, 2007.
  4. Міждержавний стандарт: ДСТУ: ДОСТ 7.87:2008 Система стандартів з інформації , бібліотечної та видавничої справи. Книжкові пам’ятки. Загальні вимоги (ГОСТ 7.87-2003. IDT). – Див. ГОСТ 7.87-2003 «Книжные памятники. Общие сведения».
  5. Ковальчук Г. І. Книжкові пам’ятки (рідкісні та цінні книжки) в бібліотечних фондах. Київ: НБУВ, 2004. 644 с.
  6. Ковальчук Г. Експертиза книжкових пам’яток у бібліотеках: українознавчий аспект // Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність. 2012. № 21. С. 403–416.
  7. Дубровіна Л. А. Кодикологія та кодикографія української рукописної книги. Київ, 1992.
  8. Дубровіна Л. А. Бібліотеки в системі інституцій національної пам’яті України, національної культурної спадщини та її джерельного ресурсу // Рукописна та книжкова спадщина. Київ, 2016. Вип. 20. С. 233–251.
  9. Дубровіна Л. А. Книжкові та рукописні фонди бібліотек – культурна спадщина та джерельна база вивчення спільного історичного минулого та міжрегіональної інтеграції в епоху цифрового суспільства (Розділ у кол. монографії). Київ, 2018.
  10. Лобузіна К. В. Формування електронних інформаційних ресурсів рукописної та архівної спадщини // Рукописна та книжкова спадщина України. 2012. Вип. 16. С. 234–245.
  11. Гнатенко Л. А. Палеографічно-орфографічна атрибуція української кириличної рукописної книги : уставні та півуставні кодекси кінця ХІІІ – початку ХVІІ ст. Київ, 2016.
  12. Гнатенко Л. А. Палеографічно-орфографічна атрибуція української кириличної рукописної книги : уставні та півуставні кодекси кінця ХІІІ – початку ХVІІ ст. Київ, 2016.
  13. Гальченко О. М. Оправа східнослов’янських рукописних книг та стародруків в Україні: історія, структура, опис. Київ, 2005.
  14. Дениско Л. М. Книжкові знаки на книгах із колекції рідкісних видань Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Київ, 2017.
  15. Рибачок О. М. Документальна спадщина як складова культурних цінностей і культурної спадщини // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. 2017. № 2. С. 81–91.