Литвин С. Х. - Творча спадщина Тараса Шевченка в житті та діяльності Симона Петлюри (2021)

  АРХІВ (Всі випуски) /     Зміст випуска (2021, Вип. 27)Ukrainian English

Литвин С. Х.

Творча спадщина Тараса Шевченка в житті та діяльності Симона Петлюри

Рубрика: Дослідження в галузі спеціальних історичних дисциплін

Анотація: Мета статті. Висвітлити одну із рис багатогранної постаті Голови Директорії та Головного отамана військ Української Народної Республіки Симона Петлюри як палкого шевченкознавця, великого шанувальника і популяризатора творчої спадщини Тараса Шевченка, показати його внесок у справу збереження й упорядкування могили Кобзаря та заснування музейно-меморіального комплексу Тарасова могила в Каневі – місця останнього спочинку генія і пророка українського народу, а також актуалізувати проблему перепоховання праху Симона Петлюри на Чернечій горі. Методологія дослідження полягає у використанні сукупності методів: діалектичного, аналітичного, історичного, біографічного, порівняльного. Зазначені методологічні підходи дали змогу показати Симона Петлюру як шевченкознавця та його роль як співтворця Шевченківського національного заповідника. Наукова новизна полягає в тому, що автору вдалося розширити уявлення про Симона Петлюру як шевченкознавця, палкого шанувальника і популяризатора творчої спадщини Кобзаря, виокремити актуальну проблематику його ролі в заснуванні Шевченківського заповідника в Каневі, а також актуалізувати питання повернення праху Симона Петлюри, який загинув та похований на чужині, на кладовищі Монпарнас у Парижі, на рідну землю, в Україну. Висновки. Симон Петлюра високо оцінював творчу спадщину Тараса Шевченка, з великим пієтетом відгукувався про його геній і талант. У публіцистиці, в доповідях і виступах С. Петлюри простежується безмежне вшанування творчості Тараса Шевченка. Ініціюючи та беручи активну участь у заходах на пошану пам’яті Кобзаря, він зробив неоціненний внесок у справу збереження й упорядкування могили Кобзаря та створення національної святині – музейно-меморіального комплексу Тарасова могила на Чернечій горі в Каневі. Так Чернеча гора поєднала долі двох славетних синів України: національного пророка Тараса Шевченка і національного героя Симона Петлюри.

Ключові слова: Тарас Шевченко, Симон Петлюра, Чернеча гора, Тарасова могила.



Цитованість авторів публікації:

Бібліографічний опис для цитування:
Литвин С. Х. Творча спадщина Тараса Шевченка в житті та діяльності Симона Петлюри / С. Х. Литвин // Рукописна та книжкова спадщина України. - 2021. - Вип. 27. - С. 239-249. doi: https://doi.org/10.15407/rksu.27.239


Бібліографія:

  1. Збірник пам’яти Симона Петлюри (1879–1926). Київ : МП «Фенікс», 1992. 240 с.
  2. Зелененко Л. Повернення українського державника. Прах Симона Петлюри пропонують перевезти з Парижа до Канева // Природа і суспільство, газета. Травень 2018 р.
  3. Ковалевський М. При джерелах боротьби. Спомини, враження, рефлексії. Інсбрук, 1960. 711 с.
  4. Робітнича газета. № 473. Четвер, 24 квітня 1919 р.
  5. Симон Петлюра. Вибрані твори та документи / укл. Л. В. Голота. Київ : Довіра, 1994. 271 с.
  6. Симон Петлюра. Статті / упоряд. та автор передм. О. Климчук. Київ : Дніпро, 1993. 341 с.
  7. Симон Петлюра. Статті / упоряд. та автор передм. О. Климчук. Київ : Дніпро, 1993. 341 с.
  8. Симон Петлюра. Статті, листи, документи. Нью-Йорк : УВАН у США, 1956. 480 с.
  9. Сікевич В. Сторінки із записної книжки. Едмонтон, 1949. Т. 6. 76 с.
  10. Тарахан-Береза З. П. Тарас Шевченко. Святиня і сучасна Україна. Київ : Просвіта, 2001.
  11. Тарахан-Береза З. Святиня. Науково-історичний літопис Тарасової гори. Київ : «Родовід», 2001.
  12. Ткачук А. Симон Петлюра: політичний портрет // Київська старовина. 1993. Ч. 6.
  13. Чернов А. Святиня в Каневі, святиня в душі // Слово Просвіти. 7 березня 2013 р.