Гаранін О. Я. - Сучасний стан практичної реалізації законодавства про авторське та суміжні права в державних архівах України, Залєток Н. В. (2022)

  АРХІВ (Всі випуски) /     Зміст випуска (2022, Вип. 28)Ukrainian English

Гаранін О. Я., Залєток Н. В.

Сучасний стан практичної реалізації законодавства про авторське та суміжні права в державних архівах України

Рубрика: Дослідження в галузі спеціальних історичних дисциплін

Анотація: Мета роботи. Дослідити сучасні реалії дотримання законодавствапро авторське та суміжні права в державних архівах. Методологія. Підчас збирання даних щодо практичного досвіду державних архівів з організації використання та доступу до документів, що є об’єктами авторськогота суміжних прав, застосовано метод анкетування. Для аналізу нормативно-правової бази застосовано метод інтерпретації (тлумачення), спрямований на з’ясування змісту норми права з метою правильного її застосування. Під час формулювання пропозицій щодо подальшого вдосконаленняроботи державних архівів з об’єктамиавторського та суміжних прав застосовано метод ретроспективного аналізу. Наукова новизна. Масштаб недослідження сучасного стану застосування законодавства про авторськета суміжні права в практичній діяльності державних архівів проводиться в Україні вперше. Висновки. Проаналізовано відповіді від 27 установ, зних 5 центральних архівів та 22 державних архівів областей, м. Києва. З’ясовано, що у складі архівних фондів/колекцій зберігається широке колодокументів, які, згідно із Законом України "Про авторське право і суміжні права", є об’єктами авторського права й суміжних прав. Показано, що наявна практика державних архівів щодо організації використання та доступу до документів, які є об’єктами інтелектуальної власності, не завжди відповідає чинному законодавству. Наприклад, деякі архіви повідомили про вільне використання "сирітських творів", хоча українське законодавство наразі такої норми не передбачає. Не всі установи в разі запиту на копіювання документів, що належать до об’єктів авторського права і суміжних прав і коли не йдеться про випадки вільного використання, вимагають від користувача надати дозвіл від правовласника на їхнє копіювання тощо. Автори констатують, що наразі державним архівам бракує комплексного методичного документа, який би охоплював основні проблемні питання щодо застосування законодавства про авторське та суміжні права у практичній діяльності державних архівів. Такий документ дав би змогу знизити ризик імовірного порушення чинного законодавства з боку архівів під час організації використання та доступу до документів, які є об’єктами авторського та суміжних прав.

Ключові слова: архів, документ, законодавство про авторське та суміжні права, доступ до архівних документів, користування архівними документами, дотримання авторських прав.



Цитованість авторів публікації:

Бібліографічний опис для цитування:
Гаранін О. Я. Сучасний стан практичної реалізації законодавства про авторське та суміжні права в державних архівах України / О. Я. Гаранін, Н. В. Залєток // Рукописна та книжкова спадщина України. - 2022. - Вип. 28. - С. 330-346. doi: https://doi.org/10.15407/rksu.28.330


Бібліографія:

  1. Закон України "Про авторське право і суміжні права". (дата звернення: 31.05.2021)
  2. Проєкт Закону України "Про авторське право і суміжні права". (дата звернення: 31.05.2021)
  3. Проект резолюції відкритої дискусії "Проблемні питання дотримання авторських та суміжних прав у діяльності державних архівів". (дата звернення: 31.05.2021)
  4. Приходько Л. Ф. Оцифрування об’єктів культурної спадщини за нормативно-правовими документами Європейського Союзу у сфері авторського права і суміжних прав // Архіви України. 2020. № 1. С. 104–131. doi: https://doi.org/10.47315/archives2020.322.104
  5. Kampen A. Copyright issues in Archives // Dalhousie Journal of Interdisciplinary Management. 2016. Vol. 12.
  6. Arias-Coello A., Simon-Martin J. Copyright Literacy in Spanish Libraries,Archives and Museums // “Information Literacy in the Workplace”: Conference: 5th European Conference on Information Literacy (ECIL) Location:Saint Malo, France. 2017. Vol. 81, pp. 286–293. doi: https://doi.org/10.1007/978-3-319-74334-9_30
  7. Copyright and related rights. The National Archives (UK). 2020. (date of reference: 31.05.2021)
  8. An Introduction for Users of Archives and Manuscript Collections. (date of reference: 31.05.2021)
  9. Кемпе В. Ю. Проблеми дотримання авторського права в Державній науково-педагогічній бібліотеці України імені В. О. Сухомлинського // Таврійський вісник освіти. 2015. № 4. С. 261–267.
  10. Авторське право для бібліотекарів : підручник / пер. з англ. О. Васильєва. Київ : ІММ "ФРАКСІМ", 2015. 196 с.
  11. Дроб’язко В. С. Актуальні проблеми авторського права і суміжних праву цифровому середовищі // Теорія і практика інтелектуальної власності.2010. № 5. С. 66–81.