Лукашевич О. М. - Особовий архів М. І. Жама та його роль у дослідженні історії становлення Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини), Гайдаєнко І. В., Жам О. М. (2022)

  АРХІВ (Всі випуски) /     Зміст випуска (2022, Вип. 28)Ukrainian English

Лукашевич О. М., Гайдаєнко І. В., Жам О. М.

Особовий архів М. І. Жама та його роль у дослідженні історії становлення Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини)

Рубрика: Дослідження архівних та книжкових фондів

Анотація: Мета роботи – дослідити структуру, зміст та склад особового архівного фонду М. І. Жама – першого очільника Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини в м. Переяславі Київської області, що зберігається у фондах Національного історико-етнографічного заповідника "Переяслав" та в доньки О. М. Жам. Висвітлити історію надходження, розкрити принципи та особливості систематизації документів архіву. Методологія дослідження спирається на принципи науковості та системності. Застосовано історико-порівняльний, хронологічний та статистичний методи структурного аналізу, використання яких дозволило систематизувати джерельну інформацію, визначити видовий склад документів архіву та їхній інформаційний потенціал, а також встановити зв’язки між окремими матеріалами, що входять до комплексу, реконструювати їхню цілісність. Наукова новизна. Окреслене наукове питання порушується вперше. Статтею передбачається залучити до наукового обігу рукописні матеріали, документи особового походження, світлини, які містять інформацію про становлення і розвиток переяславського скансену в 60–80-х роках ХХ ст. Дослідження дозволяє висвітлити особливості складу цього особового архіву, виділити маловідомі аспекти у функціонуванні скансену, що збагачує науковий доробок питання новими архівними матеріалами. Висновки. Опрацювання особового архівного фонду М. І. Жама дозволило проаналізувати склад та зміст матеріалів, пов’язаних зі створенням та функціонуванням переяславського скансену. Виділено основні структурні групи документів. З’ясовано, що головними напрямами діяльності музею, які знайшли відображення в матеріалах архіву, були експедиційний, пам’яткоохоронний, експозиційний. Інформація, що міститься в особовому архіві М. І. Жама, має важливе значення для поглиблення подальшого вивчення історії Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.

Ключові слова: М. І. Жам, скансен, архівний фонд, документи особового походження, структура, зміст, історія переяславського скансену.



Цитованість авторів публікації:

Бібліографічний опис для цитування:
Лукашевич О. М. Особовий архів М. І. Жама та його роль у дослідженні історії становлення Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини) / О. М. Лукашевич, І. В. Гайдаєнко, О. М. Жам // Рукописна та книжкова спадщина України. - 2022. - Вип. 28. - С. 100-115. doi: https://doi.org/10.15407/rksu.28.100


Бібліографія:

  1. Лист М. Т. Рильського до директора Переяслав-Хмельницького державного історичного музею М. І. Сікорського № 133/503 від 18.06.1964 р. //НІЕЗ "Переяслав". Фонди.
  2. Лист А. П. Савчука до М. І. Жама від 6.10.1968 р. // Архів О. М. Жам.