Кушлакова Н. М. - Часопис "Тяжелее воздуха" як джерело до вивчення історії вітчизняного повітроплавання, Савчук В. С., Рябченко О. Л. (2022)

  АРХІВ (Всі випуски) /     Зміст випуска (2022, Вип. 29)Ukrainian English

Кушлакова Н. М., Савчук В. С., Рябченко О. Л.

Часопис "Тяжелее воздуха" як джерело до вивчення історії вітчизняного повітроплавання

Рубрика: Дослідження в галузі спеціальних історичних дисциплін

Анотація: Мета роботи. Спираючись на від найдені архівні матеріали та історіо графічні джерела, дослідити перед умови заснування журналу "Тяжелее воздуха", проаналізувати зміст і особ ливості, структуру періодичного ви дання, встановити коло пріоритетних тем публікацій, з’ясувати його значен ня в популяризації знань про повітро плавання та внесок у справу становлення вітчизняної авіації. Методоло гія. Відповідно до поставленої мети та віднайдених інформативних дже рел було визначено принципи і мето ди дослідження, теоретико-методоло гічну основу якого сформували загаль нонаукові принципи: об’єктивності,історизму, достовірності, репрезен тативності й т. ін. Відтворення об’єк та дослідження на тлі закономірних історичних процесів здійснювалосяз використанням загальнонаукових логічних методів, зокрема аналізу та синтезу. Застосовано проблемно хронологічний метод, який дозволив виокремити певні проблеми і розгля нути їх у хронологічній послідовно сті історичних подій. Наукова новиз на полягає вже в тому, що періодич не видання «Тяжелее воздуха» впер ше в історіографічній літературі ви значено об’єктом дослідження, у про цесі якого з’ясовано його непересічне значення у справі популяризації знань про повітроплавання. Встановлено, що на теренах сучасної України часо пис був одним із перших спеціалізо ваних науково-популярних видань із питань повітроплавання. Висновки. Проведене дослідження дозволило з’ясувати маловідомі факти щодо за снування періодичного видання Пові троплавного відділу Харківського від ділення Імператорського Російського технічного товариства. Часопис "Тяжелее воздуха" видавався власним ко штом товариства, на його сторінках розміщувалася різнопланова інформа ція про новітні досягнення вітчизня ного і світового повітроплавання. Він є цінним джерелом щодо діяльностів Україні відомих учених і авіакон структорів І. І. Сікорського, С. В. Гри зодубова, А. К. Лєльє, Г. Ф. Проскури та ін. На сьогодні дане видання стано вить бібліографічну рідкість, оскіль ки на теренах України у фондах біб ліотек (Харківська наукова державна бібліотека ім. В. Г. Короленка) збері гаються лише вісім номерів часопи су за перший рік видання (1911 р.), а їхній стан залишає бажати кращого. Крім того, незаперечним є значення журналу як цінного джерела з історії повітроплавання.

Ключові слова: джерелознавство, журнал "Тяжелее воздуха", часопис, періодичне видання, авіація, повітроплавання, 1911–1913 роки, авіатор.



Цитованість авторів публікації:

Бібліографічний опис для цитування:
Кушлакова Н. М. Часопис "Тяжелее воздуха" як джерело до вивчення історії вітчизняного повітроплавання / Н. М. Кушлакова, В. С. Савчук, О. Л. Рябченко // Рукописна та книжкова спадщина України. - 2022. - Вип. 29. - С. 242-262. doi: https://doi.org/10.15407/rksu.29.242